środa, 14 stycznia 2009

Zupa z czerwonej soczewicy z podgrzybkami

Nie biore udzialu we wszystkich akcjach kulinarnych. Zapisuje sie tylko na te, ktore przypadaja moim gustom kulinarnym. Czesto sie zapisuje a potem nie biore udzialu z braku czasu lub weny ;) Ale w Zimowym Festiwalu Zupy bardzo chcialam wziasc udzial. Nie gotuje zup na co dzen niestety. Moje obiady to jednodaniowe posilki. O ile z latwoscia przychodzi mi odtwarzanie nawet skomplikowanyh ciast czy dan to jednak z zupami sobie nie radze. Poniewaz jednak moja corka wkroczyla w etap posilania sie z nami postanowilam przynajmniej dwa razy w tygodniu podac zupe. Dzis pokusilam sie na zupe z czerwonej soczewicy z podgrzybkami, ktorej zdjecie zachwycilo mnie na blogu "Kwestia smaku".


Skladniki;

3 średnie kapelusze suszonych podgrzybków
5 szklanek wody
włoszczyzna: 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 mała cebula, po kawałeczku selera i kapusty, 1/4 pora, gałązka natki pietruszki
1/2 szklanki 
czerwonej soczewicy
2 średnie 
ziemniaki, obrane i pokrojone w kosteczkę
po 4 ziarenka ziela angielskiego i czarnego pieprzu, 2 listki laurowe, 1 łyżeczka suszonego tymianku
po 2 łyżki posiekanego
 koperku i szczypiorku
1 łyżka mąki pszennej
2 łyżki gęstej 
śmietany 18% i 2 łyżki śmietany kremówki
sól, świeżo zmielony czarny pieprz


Wykonanie;
Grzyby włożyć do rondelka, wlać 1 szklankę zimnej wody i odstawić do namoczenia na kilka godzin lub najlepiej na całą noc. Do średniego garnka wlać 5 szklanek wody, włożyć umytą włoszczyznę: obraną marchewkę, pietruszkę, cebulę, selera, kapustę, pora i natkę pietruszki. Posolić i gotować przez 15 minut, aż warzywa będą miękkie. Wyjąć je łyżką cedzakową z wywaru, marchewkę i pietruszkę pokroić w plasterki i odłożyć, resztę warzyw wyrzucić. Zagotować grzyby wraz z wywarem, w którym się moczyły, posolić i gotować przez 15 - 20 minut na małym ogniu, aż grzyby będą miękkie. Grzyby wyjąć z wywaru i pokroić w paseczki. Wywar po gotujących się warzywach zagotować i dodać do niego opłukaną soczewicę oraz ziemniaki. Dodać ziele angielskie, czarny pieprz, listki laurowe, suszony tymianek i gotować przez około 7 minut, aż warzywa będą miękkie. Soczewica po ugotowaniu zmieni swój kolor z pomarańczowego na ciemno żółty. Pokrojone grzyby wraz z wywarem, plasterki marchewki i pietruszki, koperek oraz szczypiorek dodać do zupy. Zagotować i doprawić solą oraz świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Mąkę rozprowadzić w 3 łyżkach zimnej wody, następnie wymieszać ze śmietaną i kremówką. Wlać do zupy i jeszcze raz zagotować.

2 komentarze:

  1. Mmm, brzmi wspaniale! :) Na pewno pyszna. A ja dziś pomidorową jadłam :)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Połaskotałas zupiarę tą zupą ;)) Podoba mi się :)

    pozdrówka!

    OdpowiedzUsuń